BEZPIECZEŃSTWO WŁASNE - TO PODSTAWA

Naszą piśmienniczą działalność na blogu rozpoczynamy od podstaw, czyli od tego, od czego zaczynamy każde organizowanych przez nasz szkolenie z pierwszej pomocy, mianowicie od bezpieczeństwa.
 
Dlaczego ten temat poruszamy, jako pierwszy na szkoleniach z pierwszej pomocy i na blogu?
Z definicji bezpieczeństwem jest stan braku zagrożenia, stan spokoju i pewności. Tylko mając spokojną głowę, pewną własnych umiejętności, posiadanej wiedzy, słuszności podejmowanych działań i poczucia braku niebezpieczeństwa, możemy skupić się na udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanemu.
 
Jak zadbać o bezpieczeństwo ratownika?
 
W dzisiejszych czasach, kiedy nasze codzienne życie podlega epidemicznym restrykcjom, mamy poczucie, że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. W trakcie udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu nie mamy pewności, jak zadbać o swoje zdrowie i życie, aby nie ulec zakażeniu.
 
Oczywiste jest, że osoba udzielająca pierwszej pomocy jest najbardziej narażona na zakażenie w wyniku kontaktu z krwią i innymi potencjalnie zakaźnymi materiałami na miejscu zdarzenia. Dzieje się tak nie tylko ze względu na częste krwawienie po urazie, ale także z powodu kontaktu z wydzielinami i wydalinami poszkodowanego takimi jak ślina czy mocz.
kurs pierwszej pomocy online
Rękawiczki, okulary ochronne, maska, nieprzepuszczalne kombinezony ochronne – to sprzęt ochrony osobistej każdego zespołu ratownictwa medycznego. Wyobrażacie sobie, że macie na co dzień przy sobie takie wyposażenie i trafiacie na miejsce zdarzenia? Tak, jesteście bezpieczni. I to sytuacja pożądana. Jednak – mówiąc szczerze – nierealna.
To, co powinniście mieć przy sobie, to rękawiczki, a najlepiej kilka par, aby zmieniać je każdorazowo po udzieleniu pomocy (jeśli sytuacja wymaga udzielenia pomocy kilku poszkodowanym). Rękawiczki chronią Was, ale są także ochroną dla poszkodowanych – ich zmiana gwarantuje, że nie przeniesiemy na kolejnego poszkodowanego materiału zakaźnego.
 
Po co to wszystko?
 
Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji należy założyć, że każdy poszkodowany jest osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, w związku z tym należy odpowiednio postępować. Poszkodowany może nie mieć objawów wirusa, a mimo to być jego nosicielem.
 
W trakcie pandemii wg wytycznych odstępujemy od oceny oddechu metodą “widzę-słyszę-czuję”, czyli rezygnujemy z przystawiania ucha do ust i nosa poszkodowanego, a ocenę oddechu wykonujemy przez obserwację klatki piersiowej i brzucha. Nie wykonujemy oddechów ratowniczych “metodą usta-usta” u osób dorosłych.
 
Co zrobić?
kurs pierwszej pomocy online
 Po ocenie podstawowych parametrów życiowych wezwij zespół ratownictwa medycznego, a sam rozważ założenie maski ochronnej na twarz poszkodowanego i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Częstotliwość ucisków powinna wynosić od 100-120 uciśnięć na minutę, a ich głębokość u dorosłego poszkodowanego ma wynosić 5-6 cm.
 
Uciskaj klatkę piersiową cały czas i bez przerwy, dając klatce piersiowej czas na powrót do jej pierwotnego położenia. Jeśli masz w okolicy AED, włącz je i wykonuj jego polecenia. Operator 112 powinien powiedzieć Ci, gdzie w Twojej okolicy znajduje się AED. Jeśli nie jesteś sam, wyślij świadka zdarzenia, aby przyniósł defibrylator, a Ty kontynuuj uciskanie klatki piersiowej.
 
Bezpieczeństwo najważniejsze!
 
Bezpieczeństwo oceniasz samodzielnie. Na podstawie swojego doświadczenia życiowego i zawodowego. Pamiętaj, że udzielanie pierwszej pomocy jest bezpieczne pod warunkiem, że stworzymy sobie warunki, które nam to bezpieczeństwo zapewnią. Jeśli masz wątpliwości, dzwoń na 112. Operator numeru ratunkowego 112 powie Ci, co masz zrobić i przypomni o najważniejszych czynnościach, które musisz zrobić do przyjazdu zawodowego zespołu ratownictwa medycznego.
 
Pandemia kiedyś minie, dlatego organizowane przez nasz szkolenia z pierwszej pomocy dla firm i osób indywidualnych, prowadzone są w oparciu o obowiązujące wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji, przy jednoczesnym uwrażliwieniu na najnowsze zalecenia obowiązujące od kwietnia 2020r. wydane przez Europejską Radę Resuscytacji dotyczące postępowania przy pacjencie z podejrzeniem COVID-19.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top