Obowiązek udzielania pierwszej pomocy dotyczy nas wszystkich. Mówi o tym kodeks karny,
a dokładniej wynika on z przepisów art. 162 Kodeksu karnego, które mówią, że każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, jeśli widzi sytuację zagrażającą zdrowiu lub życiu innego człowieka.
Jakie są konsekwencje prawne nieudzielenia pierwszej pomocy?
Osoba, która nie udzieli pomocy poszkodowanemu znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Obowiązek obowiązkiem, a co ze szkoleniami.
Skoro mamy obowiązek, to jak jest z obowiązkiem szkolenia się?
Styczność z pierwsza pomocą mamy w liceum podczas zajęć – czasami podczas godziny wychowawczej, innym razem przysposobienia obronnego, jednak zazwyczaj jest to krótka pogadanka, do tego ułożenie w pozycji bocznej czy smutne uciskanie fantoma do prowadzenia resuscytacji. Często bez sprzętu lub w ilości jeden fantom na 30 uczniów.
Później podczas zajęć teoretycznych w trakcie kursu na prawo jazdy. Szkoły nauki jazdy maja obowiązek przeprowadzić w ramach kursu przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Szybka pogadanka, czasem nawet jakieś ćwiczenia oprócz pokazu slajdu się wykona, ale w większości pozostaniemy na suchej teorii.
I startujemy z karierą zawodową. Jak nam się poszczęści, to zostaniemy wyznaczeni jako osoba udzielająca pierwszej pomocy
w zakładzie pracy i będziemy uczestniczyć w szkoleniu kilkugodzinnym. Może trafimy na pracodawcę, który dba o bezpieczeństwo swoich pracowników, szkoli w swojej firmie większość osób zatrudnionych i będziemy mieć okazję uczestniczyć w zorganizowanym przez zewnętrzną firmę szkoleniu.
A co jeśli nie?
W każdym zakładzie pracy musza być wyznaczone osoby do udzielania pierwszej pomocy, pracodawcy mają obowiązek przeprowadzić szkolenie z tego zakresu, dlatego dbajmy sami o siebie – w myśl zasady, jeśli sam się o siebie nie zatroszczę, nikt o mnie nie zadba – i zgłaszajmy się, że chcemy zostać osoba wyznaczoną do udzielania pierwszej pomocy.
Dlaczego to takie ważne?
Na 5 powodów, które podawane są jako te, przez które nie udzielono pierwszej pomocy są:
- Brak wiedzy i umiejętności,
- Strach przed zaszkodzeniem poszkodowanemu,
- Strach o własne bezpieczeństwo i względy higieniczne,
- Strach przed zarażeniem,
- Brak wiedzy na temat potrzeby szkolenia
Szkolenia z pierwszej pomocy rozwiewają wątpliwości, dają pewność i umiejętności. Zwiększają kompetencje ratownicze
i dają super moc – wyuczone schematy, które pomagają podjąć jedyną słuszną decyzję – pomogę poszkodowanemu. Sekundy które mogą zadecydować o zdrowiu i życiu osoby dla nas bliskich.
Nie czekaj.
Idź do pani z kadr, brygadzisty czy kierownika i zapytaj
o szkolenie z pierwszej pomocy dla firm, zgłoś się jako chętny do udzielania pierwszej pomocy, bo skoro i tak masz obowiązek pomóc poszkodowanemu, to zadbaj o swoją wiedzę.