W poprzednich tekstach przerobiliśmy już aspekt bezpieczeństwa własnego i osoby poszkodowanej, dlatego dziś przejdziemy krok dalej i dziś opowiem Ci, co zrobić na miejscu zdarzenia, jeśli zostałeś zaangażowany do udzielania pierwszej pomocy, jako świadek zdarzenia.
Zabezpiecz miejsce zdarzenia
Element zabezpieczenia miejsca zdarzenia jest kluczowym dla prowadzenia skutecznych działań ratowniczych na miejscu wypadku. Zabezpieczenie będzie różniło się w zależności od charakteru zdarzenia, np. w zdarzeniu komunikacyjnym pamiętaj, aby zaparkować swój pojazd
w bezpiecznym miejscu, bądź widoczny, oświetl miejsce zdarzenia i włącz światła awaryjne, aby inni kierowcy wiedzieli, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli sytuacja ma miejsce gdzieś w miejscu, do którego ma dostęp wiele osób, postaraj się o odizolowanie poszkodowanego od gapiów, by sytuacja i tak już trudna, była możliwie komfortowa, aby np. w trakcie ataku padaczki nie był narażony na wzrok ciekawskich przechodniów.
Rozstaw trójkąt
Trójkąt ostrzegawczy, zwany też trójkątem bezpieczeństwa jest niezbędnym wyposażeniem naszych samochodów. Prawidłowe jego rozłożenie zwiększa naszą widoczność na drodze i wysyła komunikat do innych uczestników ruchu o wypadku lub innym zdarzeniu wymagającym pomocy.
Na autostradzie albo drodze ekspresowej umieszczamy trójkąt ostrzegawczy w odległości 100m za pojazdem. Umieszczamy go odpowiednio na jezdni lub poboczu, w zależności od tego gdzie pojazd został unieruchomiony. Natomiast na drogach poza obszarem zabudowanym odległość ta jest nieco mniejsza i wynosi 30-50 metrów. Na obszarze zabudowanym umieszczamy trójkąt ostrzegawczy za pojazdem albo na nim, ale na wysokości nie większej niż 1 metr.
Brak sygnalizowania albo niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu uszkodzenia albo wypadku to mandat w wysokości 150 zł i 1 punkt karny.
Wezwij Pogotowie
Kluczowym przy udzielaniu pierwszej pomocy jest czas. Aby Zespół Ratownictwa Medycznego mógł dotrzeć do poszkodowanego jak najszybciej, musi go wysłać na miejsce zdarzenia operator numeru ratunkowego 112. Jeśli uważasz, że poszkodowany jest w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowotnego, zadzwoń pod numer ratunkowy 112. Po drugiej stronie słuchawki znajduje się przeszkolony personel, który w sytuacji stresującej podpowie Ci, co zrobić i jak udzielić pierwszej pomocy. Operator zada szereg pytań, które maja ułatwić ratownikom odpowiednie przygotowanie się do zdarzenia (zabranie odpowiedniego sprzętu, przypomnienie sobie procedur, przydzielenie odpowiednich zadań).
Przekaż podstawowe informację dotyczące zdarzenia:
- Powiedz gdzie się znajdujesz, określ miasto, ulicę numer bloku czy mieszkania, jeśli jest to miejsce publiczne jakieś charakterystyczne miejsca takie jak nazwy sklepów czy świecące reklamy.
- Powiedz, co się stało np. poszkodowany spadł z 2 metrowej drabiny, kolega z pracy stracił przytomność w pokoju socjalnym.
- Powiedz ilu jest poszkodowanych. Pamiętaj jeden zespól ratownictwa medycznego może zabrać jednego leżącego pacjenta. W karetkach nie ma większej ilości noszy, aby transportować dwóch czy więcej poszkodowanych.
- Powiedz, jaki jest stan poszkodowanego. Czy jest przytomny czy nie, czy oddycha czy nie, i czy widzisz jakieś urazy np. intensywne krwotoki, urazy głowy, czy inne rany bezpośrednio zagrażające życiu.
- Nie rozłączaj się pierwszy, operator numeru 112 zapyta o dane zgłaszającego, jeśli karetka będzie miała problem, aby trafić do poszkodowanego ułatwi to kontakt z Tobą.
Przynieś apteczkę
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia pojazdu prywatnego. Każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę, oraz trójkąt ostrzegawczy wraz ze znakiem homologacji. Apteczka stanowi obowiązkowy element wyposażenia w takich pojazdach jak: autobus, taksówka, samochód ciężarowy przewożący osoby, pojazd silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania. W tych pojazdach szukaj apteczki, jeśli znalazłeś się na miejscu wypadku.
Z doświadczenia wiemy, że znaczna część, kierowców z racji dbania o własne bezpieczeństwo czy po prostu pamiętająca stare przepisy, posiada apteczkę w swoich samochodach. Raz włożona do bagażnika czy pod fotel apteczka, pewnie rzadko wpada w nasze ręce, dlatego pewnie jakoś opatrunków i terminy przydatności niektórych produktów lata świetlności mogą mieć dawno za sobą.
A Ty, kiedy ostatni raz robiłeś przegląd swojej apteczki samochodowej?
Przynieś AED
AED (Automated External Defibrillator, czyli Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator) jest urządzeniem, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Można go znaleźć w przestrzeni publicznej i zamkniętych miejscach – galeriach handlowych, urzędach czy basenach. Ideą AED jest łatwość użycia i dostępu, i prostota obsługi, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona medycznie.
Podczas nagłego zatrzymania krążenia serce nie pracuje w sposób prawidłowy, a tym samym nie może pompować krwi. W takiej sytuacji defibrylator po wykonanej analizie rytmu serca, zaleca dostarczenie impulsu elektrycznego o odpowiednich parametrach do mięśnia sercowego. Impuls ten powinien przerwać nieprawidłową pracę serca, powodując jego swoisty restart. Wykonanie defibrylacji daje szansę na to, że serce zacznie znów pracować prawidłowo. Umówmy się, że rzadko do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi w miejscu, gdzie AED jest pod ręką. Dlatego jeśli przyjdzie Ci udzielać pierwszej pomocy, wyznacz świadka zdarzenia do tego, żeby przyniósł AED lub jeśli zostaniesz wyznaczony przez ratownika do przyniesienia defibrylatora, zrób to – szukaj symbolu AED. Osobą, która może podpowiedzieć Ci, gdzie szukać defibrylatora może być operator numeru 112.
Zostań na miejscu
Służby porządkowe jak i ratunkowe potrzebują rąk do pracy. Zespoły Ratownictwa Medycznego często składają się z dwóch ratowników medycznych, a czynności do wykonania przy poszkodowanym jest wiele. Weźmy pod uwagę nagłe zatrzymanie krążenia – od oceny podstawowych parametrów życiowych, przez podpięcie EKG, zrobienia wkłucia, podarzy leków, zabezpieczenia dróg oddechowych, na uciskaniu klaki piersiowej i wentylacji kończąc. Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia i potrafisz udzielać pierwszej pomocy, ratownik z karetki zaangażuje Cię do uciskania klatki piersiowej czy wentylacji poszkodowanego przy pomocy worka samorozporęzalnego. On w tym czasie nie będzie odpoczywał 😊 – będzie wykonał inne równie pilne zadania.
Wyjdź po Ratowników – otwórz drzwi, schowaj psa
Jako ratownik medyczny, powiem Wam uczciwie, że to, na czym często niepotrzebnie traciliśmy czas, było odnalezienie odpowiedniego adresu. Elementem, który zawsze był dla nas utrapieniem, było niewłaściwie oznakowane budynku, bloku czy domu. Dlatego jeśli wezwałeś ZRM np. do pokoju „Saturn” czy „pokoju relaksu” w dużej korporacji, nie zdziw się, że ratownicy będący na miejscu pierwszy raz, nie będą w stanie znaleźć tej dla Was ( pracowników) dobrze znanej Sali. Jeśli masz możliwość wyjdź na dół na klatkę schodową czy przed budynek tak, aby przeprowadzić ratowników przez gąszcz klatek schodowych, jeśli Ty akurat udzielasz pierwszej pomocy, wyznacz kogoś, kto pomoże dotrzeć ratownikom na miejsce.
Jeśli jesteś w domu – otwórz drzwi i odbierz domofon. Często stałem pod klatką schodową, bo okazywało się, że domofon nie działał albo po prostu nikt nie odbierał. Sąsiedzi czasami nie są na tyle uprzejmi, aby otworzyć jakiemuś nieznanemu głosowi drzwi od klatki schodowej.
Jeśli masz możliwość zamknij wszystkie zwierzęta domowe. Pies czy kot nawet ten, który na co dzień nie sprawia żadnych problemów, w momencie, kiedy będziemy wykonywać jakieś zabiegi ratujące życie na jego ukochanym właścicielu, może zareagować w sposób instynktowny. Nawet najłagodniejsze zwierzę domowe potrafi zrobić nam krzywdę. Przynosimy różne zapachy z różnych miejsc, czasami mamy swoje zwierzęta domowe, reakcje zwierząt są nie do przewidzenia.
Jeśli tekst był dla Ciebie interesujący lub po prostu jest coś, co w ratownictwie Cię nurtuje, o czym chcesz przeczytać, napisz w komentarzu, chętnie poznamy Twoje zdanie. 😊 Będzie nam miło, jeśli zostawisz po sobie znak w komentarzu.
Pozostałe numery alarmowe
- 998 – straż pożarna
- 997 – policja
- 994 – pogotowie wodno-kanalizacyjne
- 993 – pogotowie ciepłownicze
- 992 – pogotowie gazowe
- 991 – pogotowie energetyczne
- 986 – straż miejska
- 985 – ratownictwo górskie
- 984 – pogotowie rzeczne
- 0 601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą (WOPR)
- 0 601 100 300 – numer ratunkowy w górach (TOPR i GOPR)
Zapisz się na jeden z naszych kursów z pierwszej pomocy online – zapraszamy!